Klub

Zde naleznete veškeré informace, týkající se badmintonového klubu TJ Sokol Křemže.

Ve zkratce:

Klub byl založen několika nadšenci v roce 1974. U zrodu klubu stáli zejména pánové MUDr. Václav Koudelka, Ivan Musil, Jan Bednář, Vladimír Sklář st., Ing. Jan Mejzlík, nicméně vůbec první přání o hru s opeřeným míčkem ve Křemži projevila paní Irena Koudelková. Během této doby se pravidelně účastníme celé řady oblastních, celostátních i mezinárodních turnajů.

Trénujeme v tělocvičně místní Základní a mateřské školy. K dispozici máme celkem tři kurty. První dva jsou určeny hlavně pro singlová utkání, třetí je rozměrově regulérní pro párové disciplíny. Během doby jsme museli také na čas, kvůli rekonstrukci školy a tělocvičny, tréninkové hodiny přesunout do hal sousedních obcí jako třeba Zlatá Koruna, Chvalšiny nebo Brloh.

Nejznámější odchovankyní klubu je bezesporu Mgr. Markéta Koudelková Mouritsen, která má ve své sbírce nepřeberné množství titulů republiky v singlu i v párových dispciplínách. Je členkou někdejší reprezentace republiky. V současné době hraje za dánský Svendborg, kde žije s manželem, vyhledávaným badmintonovým trenérem, Peterem Mouritsenem. Její vazby na svůj mateřský klub jsou však stále velice silné a často máme tu radost si s manželi Mouritsenovými zahrát skvělý badminton.

Markéta není jedinou známou stopou klubu na velkých akcích. Její bratr Mgr. Michal Koudelka je také bývalým i současným reprezentantem republiky. Zatím co jeho juniorské reprezentační srazy jsou již minulostí, v současné době se pohybuje v reprezentačních vodách kategorie veteránů 43+. V letošním roce si zahrál Mistrovství světa veteránů v Turecku a je Mistrem ČR ve čtyřhře.

Nejen tato dvě jména nám dělají v badmintonových kruzích radost. V současné době se ve skvělém světle ukazují mladí odchovanci klubu Petr Beran a Jindřich Kukač. Petr je členem současné juniorské reprezentace a je držitelem několika titulů Mistra ČR, dále pak se již začínají dostavovat i úspěchy na mezinárodní scéně. Jindra je také v širším hledáčku reprezentačních trenérů a také již zažil několik velkých celostátních turnajů a může se pochlubit zkušenostmi z několika mezinárodních turnajů. I přes své mládí jsou oba velkými oporami prvního družstva dospělých, kterému pomohli k titulům oblastního přeborníka a vybojovali s ním právo účasti v kvalifikaci o 1. ligu.

Za zmínku stojí i uvedení našeho hlavního muže klubu p. MUDr. Václava Koudelky do badminotnové síně slávy.

Ve Křemži se však nehraje pouze o body do celostního žebříčku. Myslíme také na zábavu pro obyvatele městyse Křemže, přátele a partnery klubu. Chceme několikrát do roka přiblížit tento skvělý sport i laické veřejnosti a proto pořádáme turnaje i v naší tělocvičně. Velice vyhledávaným turnajem pro nadšence z řad neregistrovaných je právě turnaj určený pouze pro hráče bez platné hráčské licence. Zde si mohou účastníci a i příchozí diváci osahat badmintonové náčiní, zkusit si jaké je vlastně postavit se na regulérní badmintonový kurt. Dalším, hojně navštěvovaným, turnajem hraným ve Křemži je Veletržní pohár. Zde si sice amatéři soutěžní zápas nezahrají, protože veletržní sobota je určena převážně pro registrované hráče, ale mohou vidět skvělé zápasy badmintonistů z celé republiky a i ze zahraničí. S veletrhem je spojena ještě jedna aktivita, a ta se již amatérských hráčů týka. Jsou to tzv. Handicapové zápasy. Vyzývatel z řad amaterů se domluví s registrovaným hráčem na podmínkách zápasů, dohodnou si tzv. handicap – určitou nevýhodu pro registrovaného hráče. Vyzývatel např. může jít do zápasu již s určitým bodovým náskokem, jestliže by se jednalo o čtyřhru, mohou mít registrovaní hráči v páru pouze jednu raketu, kterou si pravidelně prohazují, atd… A konečně třetí akcí ve Křemži je Vánoční turnaj smíšených dvojic. Je opět výhradně pro registrované hráče a svou formou prezentuje badminton právě příchozím divákům. Po ukončení turnaje následuje společná akce s názvem Sestup z Kletě. Tam jsou zváni všichni příznivci, přátelé, partneři, sponzoři klubu.

Zakladatelé klubu

Zakladatelé klubu

Celou historii klubu od počátků až po současnost naleznete v sekci HISTORIE.