1. CL liga – extrémně vyrovnaná soutěž

19.1.2022

Základní část druhé nejvyšší soutěže smíšených družstev dospělých ČR je minulostí. Oproti loňskému ročníku doznal ten aktuální několika změn.

První změna je taková, že z jednotlivých kol vypadl třetí mužský singl. Nyní se tedy hraje zápasů sedm oproti osmi v loňské sezóně. Zásadní změna je však v systému jednotlivých zápasů. Standardní způsob badmintonového zápasu kategorie dospělých je na dva vítězné sety do 21 bodů. Ligová soutěž však hraje nově zápas na tři vítězné sety do 11 bodů. Což je systém krátkých setů, který našim hráčům moc nesedí. Ve svém středu totiž máme hráče, kteří využívají právě delší set k tomu, aby zejména v jeho druhé části, soupeře fyzicky utavili. Nyní je tato taktika, založená na precizní fyzické kondici hráčů, celkem k nepoužití. Ne, že by hráči nepotřebovali být v krátkých setech fyzicky zdatní, jen dříve platilo, že „maratonec“ dokázal udolat „sprintera.“ Nyní se toto začíná otáčet. Každopádně, pravidla jsou pro všechny stejná a někomu sedí více, jiným pak méně. Tvůrci těchto změn si slibovali zejména další zrychlení již tak rychlého badmintonu. Hodnocení, zda-li se to povedlo či nikoliv, musíme nechat jiným.

Základní část je tedy hotová a nadstavbová fáze sezóny právě startuje. Prvních šest týmů hraje o titul systémem play off, v pořadí sedmý tým již nehraje a připravuje se na další sezónu a osmý, tedy poslední, tým tabulky svou pozici a účast v lize obhajuje v baráži s vítězi krajských přeborů. Předsezónní cíl křemežských byl tedy jasný. Skončit maximálně do šestého místa, zahrát si play off a vyhnout se tak nevyzpytatelné baráži.

Týmy se po základní části srovnaly v tomto pořadí:

Celkovými vítězi základní části se stali badmintonisté týmu SK Prosek Praha se 14 body. Pouze o skóre za nimi zůstali druzí hráči a hráčky libereckého Slovanu Vesec (14 bodů). Na třetí pozici jsou badmintonisté týmu BA Plzeň se 13 body. Čtvrté místo patří týmu SK Hamr Praha s 9 body a pátí skončili hráči a hráčky TJ Astra ZM Praha se 7 body. Na šesté, tedy poslední postupové místo do play off v posledním kole poskočil tým BK TU Liberec se 6 body. Právě tento tým odsunul křemžský tým na sedmé, tedy nepostupové místo. Křemže má stejně bodů jako Liberec, jen o trochu horší skóre. Na osmém místě, opět o skóre, pak skončil tým Sokol Radotín Meteor Praha, který získal také 6 bodů. Meteor si tedy pro letošek vybral toho pověstného Černého Petra a bude se rvát o svou pozici v dalším ligovém ročníku v jarní baráži.

Křemežské hráče letošní výsledkový (ne)úspěch úplně netěší. Stačil jeden jediný bodík k postupu do vyřazovací fáze soutěže. Ten několikrát visel velmi nízko, jen se ho nepodařilo získat. Všichni do jednoho nechali na kurtech všechno, co aktuálně mohli. Každý znal svou pozici v týmu a všichni za tým pracovali podle toho, jak šéftrenér Michal Koudelka rozhodl. Vzít na sebe tu zodpovědnost z rozhodování je velmi těžké břímě a Michal to zvládl s grácií. Nikdo si nedovolil vypustit, byť jedinou výměnu či míček, často naši k zápasům nastupovali s menším či větším zdravotním handicapem. A v tomto ohledu můžeme být na sebe pyšní. Tohle je tým bláznů, kteří jdou po hlavě za každým bodem. „Postavte mě kamkoliv a já tam klidně vypustím duši!“ To je letošní motto našeho týmu.

Základní část byla velmi vyrovnaná a rozhodovaly maličkosti. V soutěži nebyl tým, který by alespoň jednou nezvítězil nebo neprohrál. Každý mohl porazit každého a play off pro křemežské bylo vážně blízko. Stejně tak blízko byla ale i baráž. Takže není třeba si zoufat z nepostupu a můžeme se nyní věnovat turnajům jednotlivců. Blíží se Mistrovství ČR, na kterém budeme mít své zástupce. Hlavní želízka v ohni pro tento turnaj budou naši kluci Kuky a Bery, kteří spolu tvoří jednu z nejlepších deblových dvojic ČR vůbec. Velmi úspěšní jsou i jako singlisté. Budeme jim tedy držet palce na MČR a třeba domů přivezou i další úspěchy a medaile.

Pod letošní ligovou sezónou smíšených družstev dospělých se podepsala tato sestava:

Jindra KukačZuzka Matoušková
Štěpán KalbáčStrakonice – hostEva SklářováStrakonice – host
Petr BeranMarkéta K. Mouritsen
Petr PirtyákAnne Marghrete Mouritsen
Michal KoudelkaAdéla KrejčíÚstí nad Labem – host
Vláďa Sklář