1.CL liga

5.12.2021

Křemže – Dlouhodobá soutěž smíšených družstev dospělých pokračuje i v tomto roce.

S letošním podzimem odstartoval i další ročník 1.CL ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže smíšených družstev dospělých v ČR. Tuto soutěž již od roku 2017 hraje i první tým dospělých TJ Sokol Křemže, kdy uspěl v náročné kvalifikaci mezi dalšími třemi účastníky.

V letošním roce doznala soutěž několika zásadních změn. První změnou je, že z původních 8 zápasů v každém jednotlivém kole se nyní hraje zápasů 7. Z turnaje tedy vypadl 3. mužský singl. A druhou zásadní změnou je herní systém každého ze zápasů. Původní systém počítal se dvěma vítěznými sety do 21 bodů. Nově však hrajeme systémem na tři vítězné sety do 11 bodů. Vedení ČBaS si od těchto změn slibuje zrychlení jednotlivých zápasů a potažmo tak celého kola. Důvodem je především nabídnout divákům velmi rychlý badminton a vyhnout se delším tahanicím uprostřed leckdy dlouhých setů. Nutno říci, že tímto systémem se hraje pouze naše liga a extraliga. Veškeré další soutěže zůstaly beze změn a sety se hrají stále do 21 bodů.

1.liga je v ČR rozdělena do dvou oblastí či skupin. Křemežští jsou účastníci skupiny „Západ“ a hrají tak českou část ligy, Morava pak má svou skupinu „Východ“. V každé ze skupin je 8 týmů hrající systémem „základní část“ a pak následně případné „play off“.

V základní části se všechny týmy utkají ve vzájemných zápasech, tedy každý s každým a podle vyhraných a samozřejmě i prohraných kol se sestaví konečná tabulka, kde pak na sebe týmy mohou narazit v případném play off. To hraje prvních šest týmů, sedmý tým má volno a osmý tým musí svou pozici v lize obhajovat v baráži či kvalifikaci s vítězi oblastních soutěží, kteří se snaží do ligy také probojovat.

V současné době máme za sebou dvě kola dlouhodobé soutěže. První kolo se odehrálo v říjnu v Praze a druhé se hrálo v listopadu v Plzni. Naši badmintonisté nyní drží pozici zajišťující play off a pokud uspějí i v kole třetím, které je na programu 15.ledna 2022, mohou se těšit na další konfrontace ve vyřazovací fázi sezóny.

Současný kádr TJ Sokol Křemže tvoří především domácí odchovanci a také hráči a hráčky spřátelených klubů, kteří jsou v týmu na hostování a bez kterých by to rozhodně nešlo.

Singlovou a deblovou jedničkou týmu je Jindra Kukač, dvojkou je Petr Beran, jako číslo tři je v týmu strakonický rodák Štěpán Kalbáč. Singlovou jedničkou mezi ženami je Zuzka Matoušková, deblovou parťačkou jí je již od samotného začátku soutěže Eva Sklářová. Do druhých deblových zápasů jsou připraveni Petr Pirtyák a Vláďa Sklář. S vleklými zdravotními potížemi se letos potýká kapitán Michal Koudelka, a proto do bojů v tomto roce nezasáhl. Skvělou herní výpomoc jsme nyní zažili v plzeňském kole, kdy z Dánska přicestovaly Markéta a Anne Mouritsenovy. Vynikající akvizicí se v pražském kole ukázala i Adéla Krejčí, která je v týmu Křemže na hostování z Ústí nad Labem. Dále je v kádru připraven zaskočit Honza Čerkl a Martina Weberová.

Je třeba říci, že mnozí hráči hrají často s nějakým zdravotním (menším či větším) handicapem a po sezóně toho mají plné zuby. Polovina z týmu ještě zajíždí na turnaje jednotlivců po republice či zahraničí a není divu, že se všichni pak na letní přestávku velmi těší. I přes tyto nepříjemnosti, které sebou sport přináší, jsme velmi rádi, že patříme do badmintonové elity ČR. Vždyť aktuálně nejlepší hráč 1.ligy, podle počtu odehraných a vyhraných zápasů je náš Peťa Beran. Na čtvrtém místě je aktuálně Jindra Kukač. A toto není náhodou, protože tito dva mladíci jsou hlavní palebnou silou v týmu. Hrají skvěle singly a jsou neporazitelní v deblech. Je radost je mít v týmu! Ale nejen tito dva tvoří náš ligový tým. Všichni výše jmenovaní se svým dílem zasloužili o aktuální postavení v tabulce a pokud vyjde podle představ i poslední kolo základní části, můžeme se těšit na historicky první play off 1.ligy.

Děkujeme všem za podporu a zachovejte nám přízeň i v roce 2022.