Křemže je prvoligová!

5.4.2017

Kvalifikační turnaj o postup do 1.ligy

Plzeň, 2.4.2017

Křemže je prvoligová!

DSC_0588

Více než 20 let usilovali badmintonisté TJ Sokol Křemže o postup do prvoligové soutěže, a až začátkem dubna 2017, se jim podařilo si ten sen splnit! A cesta to byla zdlouhavá, obtížná, plná nástrah. Před více než 40 lety byl založen malý oddíl ve skromných poměrech nevelké tělocvičny. Zpočátku sedm zakládajících členů hrálo jen pro radost. Postupně se členská základna rozrostla na více než 50 členů. Velmi skromné poměry provázejí oddíl po celou dobu existence. Členové jsou ryzími amatéry, veškerou činnost hradí ze svých prostředků. Až v poslední době alespoň trochu pomáhají nevelké finance poskytované Úřadem městyse Křemže. Nikdy se nepodařilo přilákat pozornost stabilních sponzorů – i když by oddíl mohl nabídnout reklamu po celé republice, občas i na stupních vítězů na mistrovských či mezinárodních soutěžích. I když hráči oddílu mnohokrát proslavili jméno Městyse či regionu. A tak hlavně nadšení i patriotismus hráčů vedou často k velkým úspěchům.

DSC_0494

DSC_0251

Ten jeden z největších se podařil právě v současné době. I když se hráči oddílu opakovaně pohybují mezi nejlepšími v republice či v reprezentaci republiky na mezinárodní scéně, proniknout mezi nejlepší  v týmové soutěži je mnohem obtížnější. Postavit družstvo z minimálně šesti hráčů, aniž bychom investovali do nákladných posil z jiných oddílů je složité. Navíc potrénovat tak, aby to byli skvělí hráči a měli dlouhodobě a stabilně vysokou výkonnost, je ještě složitější a hlavně, aby se nenechali zlákat vidinou snazšího působení v lepších podmínkách v jiných oddílech, to je velmi těžká úloha. To chce srdce bojovníků z Křemže.

Již osmkrát vyhráli hráči z Křemže Krajský přebor smíšených družstev dospělých a vybojovali si tak právo zúčastni se kvalifikace, ve které vítězové Krajských přeborů usilují o postup do I.ligy – druhé nejvyšší badmintonové soutěže v republice. Poprvé to bylo v roce 1995, kdy v kvalifikaci po dobrých výkonech tehdy ještě nezkušené družstvo skončilo třetí. Pak následovalo dalších sedm kvalifikací, které jsme absolvovali většinou se ctí, ale bez kýženého efektu. Čtyřikrát jsme skončili jen těsně druzí a od postupu nás dělila trocha štěstí. Už jsme pomalu získávali přízvisko – věčně druzí.

DSC_1646

DSC_0314

Postup do letošní kvalifikace jsme si vybojovali vítězstvím v Krajském přeboru – bez porážky v celé soutěži. I díky tomu, že hráči výrazně zintenzivnili tréning a zvýšili odhodlání tentokrát už prolomit smůlu kvalifikace. S pocitem dobře odvedené práce v přípravě odjeli hráči z Podkletí do Plzně, kde je čekali již známí soupeři, se kterými se v kvalifikacích opakovaně utkávali, a se kterými měli veměs vyrovnanou bilanci. Bylo jasné že bude záležet na každém detailu, štěstí a hlavně bojovnosti. Motivace byl veliká.

DSC_1798

V prvním utkání nás čekal nepříjemný soupeř Vesec Liberec B, kterému jsme měli vracet porážku z posledního vzájemného utkání. Soupeř nastoupil v klidu, vědom si svých kvalit, naši hráči přemotivovaní. Moc chtěli, a to se jim v prvním utkání  nevyplatilo. V mixu udělali řadu nevynucených chyb a prohráli. To nebyl pěkný vstup do turnaje – právě od mixu jsme čekali povinný bod. Pak ale naše debly předvedly parádní výkony. Vyhráli Michal Koudelka, Honza Bednář i Eva Sklářová, Zuzka Matoušková a celkem jistě otočili skore na 2:1 pro nás. Pak ještě vydřel bod první debl a 3:1 bylo veselejší. Druhá mužská dvouhra vyzněla pro soupeře. Velký boj třetí dvouhry a ani vynikající výkon nestačil Petrovi Pirtyákovi  k zisku bodu, prohrál těsně ve třech setech a bylo srovnáno 3:3. Pak ale  přišly dvě parádní křemežské discipliny – dvouhry Zuzky Matouškové a Jindry Kukače. Hladké výhry a skore 5:3 pro Křemži, znamenaly celkové vítězství v utkání 5:3 a skvělý vstup do turnaje. Tím spíš, že Prosek a USK Plzeň ztratily body při vzájemné remize.

DSC_0484

Dobrý vstup do soutěže bylo ještě třeba potvrdit ve druhém kole, proti hráčům pražského Proseku, kteří hráli zcela bez zábran a v klidu. Opět nepodařený vstup do utkání – prohra mixu a navíc i první čtyřhry se zdály být velkou komplikací. 0:2 nebyl nejlepší začátek. Pak ale snížil dámský debl – Zuzka Matoušková,Eva Sklářová  na 1:2 ve třech setech a křemežští „utekli hrobníkovi z lopaty“. Druhý debl Michal Koudelka,Honza Bednář vyrovnali na 2:2 a začínalo se „znovu“. A zas nešťastně – prohrou Petra Pirtyáka ve dvouhře, opět smolnou po velkém boji ve třech setech. “Zlatý bod“ pro Křemži přidal Miloš Chaloupka ve dvouhře. A na závěr utkání  Křemežské opory – Zuzana Matoušková a Jindra Kukač nedaly ve dvouhrách soupeřům žádnou šanci . Opět výhra 5:3!

DSC_0325

V posledním utkání proti domácím hráčům USK Plzeň stačila Křemži k celkovému triumfu v turnaji remiza. Odolali jsme pokušení zamíchat sestavou a nechat hrát i hráče z lavičky. To se nám v minulosti nevyplatilo. Pod heslem „vítězná sestava se nemění“ jsme po výhrách mixu – Michal Koudelka,Eva Sklářová  a deblu  Zuzka Matoušková,Eva Sklářová vedli 2:0. Pak zazlobil soupeř po výhře ve třetí mužské dvouhře a první čtyřhře mužů. Ale to už domácí rezignovali. Opět jistí singlisté Zuzka  Matoušková a Jindra Kukač zajistili čtyři body potřebné k remize, která zajišťovala nejen vítězství v turnaji, ale i historický postup Křemže do l.ligy. Na závěr navíc debl Michal Koudelka, Honza Bednář zařídili pátý bod a Křemže i v tomto utkání vyhrála 5:3.

DSC_1694

Pak už jen zasloužená radost, gratulace, oslavy, které ještě přijdou. Krásný pocit! V Křemži je nyní plno hráčů, kteří se můžou pyšnit přízviskem – ligový hráč. Jmenovitě dámy Zuzana Matoušková, Eva Sklářová, Beáta Bednářová a pánové Jindřich Kukač, Miloš Chaloupka, Petr Pirtyák, Vladimír Sklář, Jan Bednář ml. a Michal Koudelka. Máme radost, že můžeme šířit dobré jméno Křemže po celé republice.

Na závěr musíme také poděkovat našim věrným fanouškům, kteří za námi vážili dlouhou cestu do Plzně a vytvořili nám často téměř domácí prostředí. Za takového rachotu se to pak hraje!! Díky všem.