K postupu chybělo velice málo!

14.4.2015

K postupu chybělo velice málo

Kvalifikace o 1.CL, České Budějovice – Výstaviště, 11.-12.4.2015

O tomto víkendu šlo opravdu o hodně. Vítěz turnaje postupoval do druhé nejvyšší soutěže u nás, tedy do 1.ligy. A o šanci probojovat se o soutěž výše, si to přijelo do Českých Budějovic rozdat pět smíšených týmů – pět vítězů oblastních soutěží z jihu, západu, středu a severu Čech a Prahy. Již podle soupisek jednotlivých týmů se dalo soudit, že turnaj bude hodně vyrovnaný, v každém týmu byla jména, která již v minulosti či v současné době něco znamenají. I přes vyrovnanost týmů, hlavním favoritem zůstával tým severních Čech Slovan Vesec. Ale ani domácí TJ Sokol Křemže nepůsobil jako outsider.

A družstvo

Sobotní program

TJ Sokol Křemže – BaC Kladno

A to předvedl hned v prvním kole. Naši si řekli, že důležité je dobře začít. Tak se do soupeře pustili pěkně od podlahy. Mix Michal Koudelka/Eva Sklářová se sice ze začátku pomaleji rozjížděl a prohrál první set 14:21, ale nakonec první bod v turnaji zařídili v setu třetím 21:12 a když na vedlejším kurtu sehráli skvělou čtyřhru mladíci Jindra Kukač s Petrem Beranem, vedli jsme celkem rychle 2:0. Do dámské čtyřhry byly nasazeny Martina Weberová a Magda Bínová. Také měly pomalejší rozjezd, ale ve druhém a třetím setu se neuvěřitelně zvedly a soupeřky přetlačily v poměru 14:21, 21:16 a 21:19. Dámského singla šla vybojovat Eva Sklářová a nutno říci, že to byl boj hodný kvalifikace o 1.ligu. Obě soupeřky si nedarovaly nic lacino, skvělé výměny od Evy i od Jovany Skrčené, ale šťastnější nakonec byla Eva, když ve dvou setech zvítězila těsně 21:19 a 23:21. Do prvního mužského deblu šli Michal Koudelka a Petr Pirtyák. Na Michalovi byla vidět již jistá rozehranost z předchozího mixu, Petr se trochu v prvním setu hledal a ten i prohráli 18:21. Do druhého a třetího setu však naši vlétli úplně jinak a vyhráli je 21:14, 21:15. Tedy 5:0 a jisté vítězství v prvním kole. A ještě byly na pořadu kola tři mužské singly. Zatímco Petr Beran s Jindrou Kukačem neměli se soupeři větší starosti, Miloš Chaloupka musel bojovat o třetí set, když první prohrál, druhý těsně vyhrál 24:22 a třetí snad silou vůle dokázal pro sebe urvat 21:18. Celkově tedy 8:0 a úvod kvalifikace jako ze sna!

TJ Sokol Křemže – Slovan Vesec

Nebývá pravidlem, aby se finálový zápas hrál v druhém kole, ale v tomto tabulkovém systému to často jinak nejde. Naši v druhém kole narazili na největšího favorita Slovan Vesec. Zápas začal, jako vždy, smíšenou čtyřhrou. Michal s Evou se opět do soupeře zakousli a ve dvou setech dvojici  Pikl/Synková porazili 21:19 a 21:17. V dámském deblu jsme tentokrát moc šancí neměli a Martina s Magdou nestačily na dvojici Slatinská/Hlavatá. Co se nepovedlo holkám, to se povedlo druhému deblu Petrovi s Jindrou. Byl to jeden z nejlepších zápasů celé kvalifikace. Soupeři Stejskal/Milý byli na podobné úrovni jako naši mladíci a podle toho zápas vypadal. Neuvěřitelné výměny, skvělá obrana i útok od všech čtyřech hráčů. Naši měli výhodu početného publika, které je hnalo dopředu a naši dokázali zvítězit po setech 15:21, 21:17, 21:16! A když svůj zápas dvouhry vyhrál i Petr Beran, sice s bolestivou grimasou, byl stav nadějný 3:1. V tu dobu už létal po kurtu i Jindra proti Stejskalovi. První set byl opět boj o každý míč – 22:20 pro Jindru. V druhém setu si Jindra neodpustil lehké zaváhání a ztrátu se mu už dohnat nepodařilo a prohrál hrozivě 8:21. Do třetího ale nastoupil úplně jiný Jindra a měl set pod kontrolou. Zbývaly už pouhé dva body do konce a čtvrtý vyhraný zápas byl na dohled, vedl 19:15, ale v tu chvíli zapracovala paní Smůla a Jindra si při jednom z bekhendových výpadů poranil koleno a bylo po zápase. Nadějně rozehraný duel tak již jen dokázal odkulhat a prohrál 21:19 (v zápise o utkání je 21:13 – zřejmě chyba rozhodčích). Stále jsme, ale vedli 3:2. O čtvrtý bod se snažila v dámském singlu, skvěle hrající, Eva Sklářová, ale proti mladší Slatinské vzdorovat nedokázala. 3:3. A když proti výbornému Klimešovi nezvládl prvního singla, ani Miloš Chaloupka, rázem to bylo 3:4. Remízu mohli ještě zachránit Michal s Petrem v prvním mužském deblu. Ale kluci tíhu zodpovědnosti neunesli a v parádním utkání nestačili v koncovkách obou setů. Prohráli 19:21 a 17:21. Konečná prohra 3:5 a konec nadějí na první místo.

Nedělní program

Druhý den ráno se mělo odehrát utkání křemežských proti Plzni. Ti však z nepochopitelných důvodů zápasy vzdali a odjeli pryč. Křemže tedy vyhrála kontumačně, což ale mrzelo všechny hráče, nejen křemežské.

TJ Sokol Křemže – SK Prosek

Do posledního kola šli naši s vědomím, že vyhrát již nemohou, ale druhé místo by jakous takous odměnou bylo. Museli ale porazit tým pražského Proseku. Do mixu opět nastoupili Michal s Evou a první set vyhráli 21:16, v druhém se soupeř zlepšil a dvojice Šeďa/Kykalová vyhrála 21:14. Ve třetím setu ale Michal s Evou ukázali svou formu a vítězství si vzali v poměru 21:16. Moc důležitý bod. V druhém mužském deblu musel s Petrem Beranem do boje za zraněného Jindru Kukače zkušený Vláďa Sklář a zhostil se toho velmi dobře. Jistá nerozehranost a nervozita na něm patrná byla, první set naši prohráli 19:21. To, co se ale nedařilo Vláďovi, dokázal vybojovat Petr se svou precizní hrou. Druhý set vybojovali naši 22:20. Ve třetím setu se odehrálo velké drama v koncovce. Soupeři se přetahovali v nastavení o matchball. Jak Petr s Vláďou, tak soupeři Čermák s Böhmem bojovali jako lvi a nakonec se štěstí přiklonilo na naší stranu a třetí set v poměru 27:25 získali naši hráči. 2:0.Pak sice naše dámy nestačily ve dvou setech na soupeřky Kykalovou a Marešovou, ale stále se lepšící Eva vyhrála ve svém posledním představení ve třetím setu dvouhru 21:11 a vrátila nám dvoubodové vedení – 3:1. Čtvrtý bod přidal ve svém posledním singlu i Petr Beran a v celkem poklidném utkání zvítězil 21:10 a 21:11. O pátý a také vítězný bod šli do boje kluci Michal Koudelka a Petr Pirtyák. Za soupeře jim byla dvojice nesmírně zkušených ligových hráčů Stádník/Šeďa. Vždyť tito dva dokázali v utkání s Vescem porazit čtyřhru, která porazila v předchozím sobotním utkání naše kluky Michala s Petrem. S tímto vědomím, ale zdravě nabuzeni, šli naši do zápasu. Jak už to u Petra bývá, první set nepatřil k nejlepším a naši, sice těsně, ale prohráli 19:21. Ve druhém setu ale veškerá nervozita odpadla, kluci létali po kurtu ve skvělých výměnách, přidali kvalitní servis a vyhráli cekem s přehledem 21:14. Do třetího setu nastupovali s tím, že nechtějí soupeře pustit do nějakého úniku. Stal se ale pravý opak. Během chvíle to bylo 2:9 a s nadějemi na nule. Pak snad ale soupeři naše podcenili, Petr skvěle podával a rázem otáčeli za stavu 11:10! Prosečtí se pak již na větší odpor nezmohli a kluci vyhráli ve třetím setu 21:16. Pátý bod a skvělé druhé místo bylo na světě! Ještě ale nás čekala dvě utkání. Miloš Chaloupka proti Böhmovi dokázal vzdorovat jen v druhém setu, ale prohrál 21:11 a 21:16. Poslední zápas si užil Vláďa Sklář, když držitele titulů mistra republiky Stádníka, nejprve v prním setu porazil 21:14, pak prohrál 21:12 a ve třetím setu taktéž nestačil v poměru 17:21. Konečný výsledek 5:3!! A druhé místo!!

Do vyšší soutěže tedy postupují hráči Slovanu Vesec. Nutno říci, že byli skvěle připraveni, měli ve svém kádru velice kvalitní hráče a postoupili zcela zaslouženě a my jim k tomu všichni upřímně gratulujeme!

Naši se v těžké konkurenci vůbec neztratili a je skvělé, že dokážeme hrát důstojnou roli v tak náročném turnaji. Letos nám postup unikl o nejmenší kousíček za poslední 4 roky. Nasbírali jsme spoustu potřebných zkušeností, které se nám budou hodit v další sezóně.

Poděkování

Tento turnaj nemohl být uspořádán bez skvěle připraveného rozhodcovského plánu, který připravili Honza Bednář s Lindou Janoštíkovou, bez podpory Badmintonu na Výstavišti p.Lukáše Sabó, p. Petra Svobody a sl. Pavly Janošové, bez podpory sponzorů, přátel, rodin a kamarádů, díky za skvělé občerstvení Marušce Mikešové a Janě Kukačové, děkujeme za vydatnou podporu diváků a fanoušků.

Fotodokumentaci připravujeme…